Rehabilitacja w rozejściu mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha (inaczej rozejście kresy białej) jest fizjologiczne w końcowym okresie ciąży i w połogu. Gdy rozejście jest zbyt duże, pojawia się przedwcześnie w ciąży lub nie zanika po ciąży a kresa biała nie wraca do elastyczności – należy udać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Dlaczego w ciąży następuje rozejście mięśnia prostego brzucha?

Mięsień prosty brzucha znajduje się na przedniej ścianie brzucha, a rozciąga się od mostka do kości łonowej. Jego funkcje to:

  • zgnanie tułowia do przodu,
  • unoszenie miednicy
  • podtrzymywanie narządów wewnętrznych brzucha 
  • bierze udział w procesie oddychania.

Dwa brzuśce mięśnia prostego brzucha łączy w linii środkowej ciała kresa biała. Kresę tworzy elastyczna tkanka łączna. Kresa biała biegnie od spojenia łonowego do wyrostka mieczykowatego mostka. Wpływa na:

  • stabilizację kręgosłupa, 
  • stabilizację mięśni dna miednicy, 
  • prawidłowe położenie narządów w jamie brzusznej. 

W trakcie ciąży, w wyniku działania hormonów oraz powiększającej się macicy, kresa biała rozciąga się robiąc miejsce dla rosnącego płodu. Pod wpływem działania hormonów, u kobiet w ciąży może przybrać ciemniejszą barwę.

Rozciąganie się kresy białej prowadzi do rozejścia mięśnia prostego brzucha pod koniec ciąży – jest to fizjologia. Rozejścia mięśnia prostego brzucha doświadcza w różnym stopniu 2/3 kobiet w ciąży i po ciąży. Po ciąży rozejście kresy białej powinno stopniowo zanikać (przy czym pełna regeneracja tkanek może trwać nawet miesiącami, do roku). 

Wskazania do rehabilitacji rozstępu mięśnia prostego brzucha

Kiedy rozejście kresy białej jest niefizjologiczne i wymaga leczenia? Gdy:

  • pojawia się przedwcześnie w ciąży – przez III trymestrem, 
  • jest zbyt duże – zakłada się granicę 2-3 cm na wysokości pępka (2 palce), aczkolwiek samo określenie szerokości rozejścia nie daje pełnego obrazu diagnostycznego,
  • po ciąży utrzymuje się i nie zanika, powodując uwypuklanie się powłok brzusznych w postaci stożka podczas różnych aktywności, 
  • kresa nie wraca do elastyczności,
  • wpływa negatywnie na funkcje mięśni dna miednicy (np. nietrzymanie moczu)
  • wpływa negatywnie na funkcje stabilizacyjne kręgosłupa i miednicy – mogą pojawić się bóle kręgosłupa lędźwiowego, stawów krzyżowo-biodrowych.

Leczenie rozstępu mięśnia prostego brzucha po porodzie

Do fizjoterapeutki uroginekologicznej lub osteopaty ginekologicznego warto udać się kilka tygodni po porodzie, aby sprawdzić jak ciało się regeneruje. Specjaliści w Centrum Osteopatii Osteoklinika (Warszawa) zbadają stan powłok brzusznych i mięśni dna miednicy, ewentualnie blizny po nacięciu krocza lub cesarskim cięciu.

W rehabilitacji rozejścia kresy białej bardzo ważna jest profilaktyka podczas ciąży oraz właściwa ergonomia codziennych aktywności w połogu, kiedy tkanki intensywnie się regenerują. Kluczową rolę odgrywa tu świadomość odpowiedniego wykonywania codziennych czynności, tak aby nie obciążać brzucha i dna miednicy. Fizjoterapeutka zapewni fachowe poradnictwo w tej kwestii, skoryguje postawę ciała i pokaże, jak prawidłowo oddychać.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna dobierze ćwiczenia dopasowane do potrzeb pacjentki. Ćwiczenia na rozstęp mięśnia prostego brzucha w toku terapii będą się zmieniać, wraz ze zmianą stanu ogólnego pacjentki i wielkości rozejścia jej kresy białej. Terapeutka zastosuje również techniki manualne. Terapia manualna m.in. w obrębie mięśni brzucha, dna miednicy i przepony pomaga przywrócić właściwe napięcia i wspiera ciało w procesie regeneracji. Istotna jest także praca z ewentualnymi bliznami i ich mobilizacja. Jako element wspomagający rehabilitację rozejścia mięśnia prostego brzucha, można zastosować kinesiotaping.

Osteopata ginekologiczny ponadto zoptymalizuje warunki, w których prawidłowo przebiega proces naturalnego schodzenia się mięśnia prostego brzucha (m.in. zbada i znormalizuje napięcia we wszystkich strukturach ciała wpływających na pracę mięśni brzucha, oceni ciśnienie w jamach ciała i przywróci ich wzajemną równowagę). 

Rehabilitacja rozejścia mięśnia prostego brzucha w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie:

dr Anna Daniluk fizjoterapia

Anna Gil D.O. osteopatia ginekologiczna