Osteopatia w pediatrii

wpis w: Aktualności | 0

Osteopatia w pediatrii. Czym jest i jak ją zastosować?

Każdy świeżo upieczony rodzic uważnie obserwuje swoje dziecko i zastanawia się czy rozwija się ono zgodnie z wiekiem kalendarzowym. Pomaga w tym duża ilość ogólnodostępnych artykułów opisujących rozwój neurofizjologiczny dziecka w okresie od 0 do 12 miesięcy, które znajdujemy w internecie lub czasopismach o podobnej tematyce. Szczególnie na forach internetowych dochodzi do wymiany poglądów dotyczących niepokojących zachowań niemowląt. Część z nas sięga również do literatury naukowej, gdzie często znajdują się porady na temat usprawniania dzieci w pierwszych miesiącach życia. Mało kto jednak podejmuje decyzję o rehabilitacji swojego dziecka bez wizyty u lekarza specjalisty neonatologa lub pediatry. Jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, dziecko kierowane jest do innych specjalistów lub na zabiegi fizjoterapeutyczne. Pomiędzy tymi etapami znajduje się miejsce dla osteopatii.

Czym jest osteopatia?

Jest to metoda diagnozowania i leczenia manualnego wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Jej twórcą był Andrew Taylor Still, pastor i lekarz, który w 1892r. założył Amerykańską Szkołę Osteopatii w Kirksville. Podstawą tworzenia technik diagnozowania i leczenia były m.in. zajęcia z anatomii sekcyjnej. Dzięki temu osteopaci holistycznie podchodzą do problemów pacjenta i próbują dotrzeć do przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Oddziaływanie terapeuty na miejsca czasem znacznie oddalone od okolicy objawów ma na celu wywołanie mechanizmów naprawczych organizmu.
Osteopatą może zostać wyłącznie lekarz lub magister fizjoterapii po ukończeniu 5 – letnich studiów podyplomowych.

Kiedy i w jakich przypadkach należy zgłosić się do osteopaty ze swoim dzieckiem?

Leczenie osteopatyczne można rozpocząć najwcześniej od 8 dnia życia u dzieci donoszonych lub urodzonych po terminie. W przypadku wcześniaków należy kierować się dodatkowo masą i długością ciała oraz stanem ogólnym. Górna granica wieku leczenia dzieci starszych nie istnieje. Nigdy nie jest za późno na zastosowanie terapii.

Poniżej przedstawiam schorzenia, które można leczyć za pomocą technik osteopatycznych. Są to:

1. Asymetrie tułowia
2. Ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów
3. Asymetrie głowy (plagiocefalie)
4. Refluks żołądkowo-przełykowy
5. Kolki
6. Zaparcia
7. Niedrożność kanalika łzowego
8. Zapalenie ucha środkowego
9. Kręcz szyi
10. Przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli
11. Wzmożone napięcie
12. Dysplazja stawu biodrowego
13. Uszkodzenia splotu ramiennego
14. Zagrożenie nagłą śmiercią łóżeczkową
15. Zaburzenia ssania i połykania
16. Dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku i nie siadają do 10msc. życia.
17. Dzieci nadpobudliwe, płaczliwe oraz często wybudzające się w nocy.

Jak wygląda leczenie i jakie informacje należy przygotować na pierwszą wizytę?

Bardzo ważne jest zebranie obszernego wywiadu dotyczącego okresu ciąży i porodu oraz zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. Każda Matka przed wizytą powinna przeanalizować poszczególne etapy, ponieważ może to znacznie pomoc w dotarciu do przyczyny dolegliwości. Następnym krokiem jest dokładne badanie kliniczne wykonywane przez terapeutę. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Drugi zabieg w większości przypadków wykonywany jest tydzień po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych. Jeżeli nie dochodzi do nawrotów dysfunkcji zaleca się wizyty kontrolne co 2tyg.-1msc. w pierwszym roku życia dziecka. Często do zlikwidowania problemu potrzebny jest jeden zabieg, ale należy śledzić rozwój umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwoju. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu. Ćwiczenia są dla dzieci uzupełnieniem terapii i zarazem dobrą zabawą, która pomoże w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju.

mgr Piotr Dmowski
Osteopata, Fizjoterapeuta