Fizjoterapia dzieci może zacząć się od pierwszych dni ich życia. Początkowo może opierać się na profilaktyce czy nauce prawidłowej pielęgnacji niemowlaka. W kolejnym etapie polega na wspieraniu rozwoju psychoruchowego i pokonywaniu przeszkód, które ograniczają rozwój dziecka.

  • Pielęgnacja niemowlaka:

Spotkanie ze specjalistą polega na wskazaniu opiekunom jak mogą wspierać  rozwój dziecka poprzez odpowiednią pielęgnację i czynności dnia codziennego:

– Jak nosić, karmić, przewijać?

– Gdzie dziecko powinno przebywać w ciągu dnia?

– Jakie zabawki stymulują rozwój, a które warto wyeliminować?

– Kiedy wprowadzić krzesełko do siedzenia, kiedy nosidełko itp.?

Spotkanie z fizjoterapeutą dziecięcym powinno być elementem standardów opieki poporodowej w szpitalu. Byłoby także wskazane, aby fizjoterapeuta dziecięcy, podobnie jak położna, odwiedził świeżo upieczoną mamę w domu w pierwszych tygodniach życia dziecka. Niestety tak nie jest. Dlatego warto samemu zadbać o taką wizytę.

Na spotkanie możesz umówić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka!

  • Zwiększanie świadomości:

Fizjoterapeutę dziecięcego warto odwiedzić również po to, aby zwiększyć swoją świadomość i nauczyć się dostrzegać prawidłowy przebieg rozwoju swojej pociechy. Specjalista może także wyczulić rodzica na pewne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju. 

Często można spotkać się z sytuacjami, w których lekarze bagatelizowali objawy opóźnionego rozwoju dziecka. Nierzadkimi słowami słyszanymi przez rodziców są „wyrośnie z tego”.

Warto jednak głębiej przyjrzeć się temu co powoduje nieharmonijny rozwój i dowiedzieć się jak możemy wesprzeć dziecko w „wyrastaniu z tego”.

  • Nieharmonijny rozwój:

Kolejnym momentem, kiedy powinniśmy odwiedzić fizjoterapeutę dziecięcego jest sytuacja, kiedy rodzice już zauważyli nieharmonijny rozwój lub kiedy do specjalisty skierował lekarz. 

W tym przypadku spotykacie się zazwyczaj z problemami takimi jak:

– asymetria

– wzmożone napięcie mięśniowe, prężenie

– obniżone napięcie mięśniowe, słabe trzymanie główki, niechęć do leżenia na brzuchu

– dysplazja stawu biodrowego

– wcześniactwo

– kolki

– zaparcia

– refluks żołądkowo-przełykowy

– kręcz szyi

– asymetrie głowy (plagiocefalie)

– opóźnienie rozwoju psychoruchowego, trudności w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju (obrót, pełzanie, czworakowanie, siadanie, stanie, chodzenie)

– nadmierne pobudzenie i płaczliwość niemowlaka

– choroby genetyczne, wrodzone, MPD, uszkodzenie splotu ramiennego

– wady postawy

Zapraszam na spotkanie,

mgr fizjoterapii Agnieszka Strzelczyk